Budżet obywatelski – jaką rolę odgrywa?

Budżet obywatelski – jaką rolę odgrywa?
Co to jest budżet obywatelki? Jaką rolę odgrywa? To tylko kilka pytań, na które postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski ma także inną nazwę, jaką jest budżet partycypacyjny. Coraz większą ilość osób interesuje to pojęcie. Budżet obywatelski jest instytucją prawną, jego działania badane jest przez naukowców, jak i zwykłych ludzi. Wzbudza on wiele kontrowersji, gdyż ludzie nie są powiadamiani o tym, jak dokładnie działa. Nie wiemy, ile dokładnie pieniędzy poszło na daną budowę w mieście i czy aby wszystkie pieniądze poszły na dobre cele. Ludność nie ufa politykom. Większość uważa, iż w łatwy sposób mogą przywłaszczyć sobie pieniądze do własnej kieszeni. Nie wszystkie obrady w rządzie są ujawnione. Zwykły obywatel nie wie o wszystkim tym, co się dzieje w rządzie. Nie kontrolujemy także budżetu obywatelskiego. Warto poznać mocne i słabe strony działania takiego budżetu, dowiedzieć się, na co idą pieniądze, kto je przekazuje i gdzie. Dzięki takiej informacji być może nasze społeczeństwo zaufa temu organowi, bo jak na razie wzbudza tylko nie pewność i wiele pytać.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Budżet obywatelski dotyczy działania i funkcjonowania konkretnego miasta, gminy powiatu. Pieniądze z niego są wydawane tylko na określone terytorium. Jest to wydzielona część budżetu, którą politycy przeznaczają na różne projekty wszystko po to, aby rozwijać dane miasto oraz w inwestycje. Propozycje sposobów wydania pieniędzy z budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać różne organizacje, ale i również osoby fizyczne. Prawie w każdym większym mieście wprowadzono w działanie taki budżet obywatelski między innymi w Krakowie, Elblągu, Sopocie, Bydgoszczy. Wysokość takiego funduszu zależy od wielkości miasta, przeważnie jest to od miliona do sześciu milionów. Na co wydawane są pieniądze? Na modernizacje dróg, komunikację, monitoringu na osiedlach. Dzięki niemu powstają również nowe budynki, place zabaw dla dzieci oraz możemy dbać o te istniejące. Pieniądze z budżetu przydają się, aby nasze miasta cały czas się ulepszały. Ważny jest rozwój transportu, wymiana urządzeń na nowocześniejsze, na przykład starych tramwajów na niskopodłogowe.

PODOBNE WPISY
—————————-

http://kobitki.phorum.pl/viewtopic.php?p=49809#49809
http://bangbang.waw.pl/kontenery-magazynowe-w-trakcie-organizacji-imprez
http://budowa.com.pl/Forum/budujesz-remontujesz-przyda-ci-si%C4%99-89831.html
http://agito.co.pl/plac-zabaw-budzet-obywatelski-zawalcz-o-dobre-samopoczucie-swoich-dzieci

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s